Project Obele Odan

Obele Odan Community High School, Randle Avenue, Surulere, Lagos: Birthplace of VolunteerCorps in 1989.

The school produced the first 10 sets of VC students before we ventured to the second school at Femi Ayantuga, Surulere, Lagos. VC grew to 14 centres in Lagos.

Below are the renovation projects we’ve embarked on with details of participants during the December 18/19 2017 event. We started constructing the new buildings & renovating some old classrooms prior to these dates.

Make a donation

Project Highlights

Refurbishing the Roundabout

Renovating the roundabout

Repainting faded Buildings Volunteer Corps

Repainting faded buildings

Renovate Dilapidated Classes

Renovate dilapidated classes

Provision of 600 combo student chair/table

Provision of 600 combo student chair/table

Unappealing assembly ground

Participants

Group 1 ♦

Supervisors

  1. Felix Ayoola
  2. Modupe Onabanjo
  3. M. Bisi Bello
  4. Funmi Williams
  5. Imoteda Aladekomo
  6. Mayowa Olaniyan
  7. Tijani Kudirat Olabisi
  8. Ayo Richards

Students

  1. Ibrahim Zainab
  2. Adisa Islamiyah
  3. Subair Azeezat
  4. Tijand Wasiu
  5. Adetuberu Ayomide
  6. Kazeem Taofeek
  7. Akinlade Segun
  8. Ramon Opeyemi

Group 2

Supervisors

  1. Omonubi Felix
  2. Glory Udo Akpan
  3. Omotolani Bakare
  4. Remi Akande
  5. Tosin Francis

Students

  1. Enikanselu Taiwo
  2. Sunday Ruth
  3. Sunday Christian John
  4. Oriabure Alfred
  5. Babatunde Badru
  6. Zamba Victor
  7. Quadri Kelani
  8. Olukoya Basirat

Group 3

Supervisors

  1. Funke Alomooluwa
  2. Ademilola Aro-Lambo
  3. Franca Akue
  4. Bisiriyu Opeyemi
  5. Oladunjoye Ajayi-Bembe
  6. Onabanjo Ife
  7. Chidinma Abosi
  8. Priscilia Olayide

Students

  1. Usem Samuel
  2. Abdullahi Ibrahim
  3. Usman Ridwan
  4. Toko Francis
  5. Raheem Tanwa Shola
  6. Ojumo Rebecca
  7. Mustapha Idiat Pelumi
  8. Okonkwo Chinwekem

Group 4

Supervisors

  1. Echein Beatrice Oyiri*
  2. Ofeimu Grace Alaba
  3. Ajisegiri Fadeke
  4. Mukaila M.A

Students

  1. Bodukale Oluwaseun
  2. Godwill Ubong
  3. Moyesade Olasunkanmi
  4. Bassey Wisdom
  5. Hammed Yusuf
  6. Peter Micheal
  7. Agbai Paul
  8. Ike Bright

Judges

  1. Sir ‘Demola Aladekomo
  2. Professor Adebayo Akinde
  3. Chief M. Lawani
  4. Mr. Femi Williams
  5. Mrs. Babatunde Esther

Other Volunteers

  1. Ogeh Emmanuel
  2. Rayne Aribisala
  3. Tijani Kudirat olabisi
  4. Oduwole Adewunmi A.
  5. Umude David Odafe
  6. Ezikeolisa Izuchukwu

♦Group 1 won first position for participation.

*Volunteer teacher by Tutor General District 4